Virtualní realita

Začal jsem v době, kdy vyšel Oculus CV1 (2016). Poprvé jsem ho vyzkoušel na výstavě v Letňanech v Praze. Kde byl tenkrát jediný CV1 a to bez ovladačů. Zahrál jsem si pouze závodní hru Porject Cars s volantem od Logitechu G29. Kluci neměli moc zkušeností a hra běžela na základním nastavení. I tak jsem si tenkrát všiml, že kvalita obrazu je lepší než konkurenční HTC Vive, která se tam hojně propagovala jako nejlepší VR a tlačili jí ze všech stran. Ve skutečnosti dnes už starý Vive měl větší FOV zorné pole, ale na úkor toho že byli vidět více jednotlivé pixely. Ovladače vive se nedají s oculusem srovnávat, sice má Vive do dnes (2019) nejlepší senzory na pohyb, ale ergonomie a pohyb prstů je u oculusu luxus + když se vám v rozehrané hře vybije baterie, jen vyměníte za nabitou AAA a jedete dál, softwarově byl Oculus také dál. Co je v základu automatické u oculu software, u steamu dodnes (2019) není, ale o tom později.
2019 –  Oculus se vydal na cestu prodeje pro co nejširší okruh lidí, aby zařízení bylo dostupné skoro pro každého. Menší cena zařízení = kompromis na úkor zařízení: Rift S – malé rozlišení, levný zvuk, novému kamerovému systému se dá vytknout jen to, že kamery na headsetu dozadu nevidí. Konkurence HTC cosmos – lepší display a vše ostatní se jim nějak nepovedlo (ovladače, které když se překrývají, tak špatně fungují, vydrž baterie).

Oculus přišel i s novým Oculus Quest – Lepší display než Rift S – není potřeba počítač, dokonce je možné připojit přes kabel s počítačem a hrát tak plnohodnotné hry s výkonem herního PC.

Nevýhody: protože jde vše přes jeden slabý kabel, obraz se musí komprimovat a obnovovací frekvence je také malá, na internetu jsem četl, že dochází k malému zpoždění mezi pohybem v reálu a virtuální realitě. Další nevýhodou je, že přístroj je v přední části těžký a po chvíli nekomfortní. Četl jsem, že ne každý kabel je funkční (nejlépe použít originál), a ne s každým PC to poběží. Přes tyto nedostatky za tu cenu dostanete univerzální plnohodnotné zařízení bez konkurence s využitím kdekoliv.

prosinec 2019

– rozhodl jsem se přejít na Steam VR a to z důvodu koupě Valve Index. Dlouho jsem čekal na slevu, která nepřišla, tak alespoň hra zdarma: Alyx Half-Life jako bonus.

Rozhodnutí nebylo těžké. Nové ovladače jsou hodnocené jako nejlepší s technologií stanic od HTC druhá generace. Index má své sluchátka na dobré úrovni, které se nedotýkají uší (neskutečně komfortní a dobrý zvuk). Možnost nastavení displeje, jako vzdálenost očí od sebe, tak i vzdálenost očí od obrazovky. Ergonomie a design. Jako by vzali to lepší od konkurentů a splácli to do sebe.

Jaký byl přechod z Oculusu na Index:

Steam VR: Usnutí stanic pro ovladače do pohotovostního režimu a jejich probuzení. Musíte si v Steam VR ručně aktivovat sami, protože v základu se ve Steam VR s tím nepočítá. Takže vypnete PC a zjistíte, že stanice zeleně svítí a slabě pískají, jak se lasery ve stanici otáčí..

Aby jste si zahráli na Indexu hru přes Oculus software, musíte si stáhnout a nainstalovat program Revive (Github).
Ne všechny hry a programy s ním fungují. Když už hru spustíte, tak zjistíte, že nefungují ovladače Indexu. Na to je google lék, ale musíte překopat celý Steam VR, tedy v nastavení programu povolit beta verzi a přeinstalovat. Pak v nastavení Steam VR – Controller Binding je možné pro každou aplikaci zvlášť namapovat jednotlivé funkce pro ovladač Indexu. To je skvělá funkce dali si na tom záležet, ale dost složité. Mám Index ovladače a chci simulovat ovladač okulu a vše by se mohlo nastavit samo tím nejlepším možným způsobem (tlačítka a funkce ovladače jsou přeci dost podobné). Namísto toho si každé tlačítko musíte namapovat sami, také zjistíte že na nějaké tlačítko chcete dát klávesu enter nebo mezerník a zjistíte že to nejde a hra bez toho nefunguje správně. Naštěstí někteří uživatelé už si ovladače namapovali a mohou toto nastavení sdílet s Vámi. Další co překvapí, jsou kamery přední části helmy. Ve Steam VR nastavení je zapnete, dáte test kamery a napíše vám to chyba kamera nefunguje 😛 Steam VR nemá totiž práva od Windows 10 na přístup, pomohl zase pan Googl. Takže do nastavení systému windows (zabezpečení) a povolit přístup ke kamerám indexu..

OpenVR Advanced Settings: skvělý program který si z Githubu můžete stáhnout a nainstalovat, implementuje se do Steam VR jako Revive, kde vám přibyde ikonka na hlavním panelu a pod ní se skrývá spousta nastavení pro Steam VR, nejvíce využijete úpravu ohrady pro hraní, zobrazení střední části hracího pole ve všech aplikacích a kalibraci podlahy, kdy jeden z ovladačů dáte na zem a druhým potvrdíte výšku podlahy.

Co bych vytkl ovladačům Indexu:

Ovladače se vám vybijí v půlce hry a není možné vložit jinou baterii a pokračovat.
Joystik je hůře dostupný – viděl bych ho raději na místě track padu.
Ovladače se po chvíli vypnou do úsporného režimu, aktivovat se musí přes setings tlačítko. U konkurence stačí jakýkoliv stisk tlačítka.

Co bych vytkl helmě Indexu:

Abych ostře viděl, musím helmu hodně sklopit a ta pak tlačí na lícní kosti, pan Googl mi řekl, že to není jen můj problém a že to tak má dost uživatelů. Googl říkal, že stačí z Číny koupit malé magnety 1x5mm za 1,2$ a přidat čtyři do vrchní části masky z každé strany, pot té zaclonit vzniklou mezírku. Podobný problém jsem měl i s Oculusem CV1 – tam s tím bohužel moc dělat nešlo, snad jen 3d tisk, nebo koupit drahou masku z internetu. Jako poslední bych helmě vytkl God rays. Při velkém kontrastu černá bílá, jsou vidět paprsky světla, nic hrozného ale trochu to ruší.

15.6.2020
Nové poznatky a dojmy:

Valve Index and Bluetooth Problems

po přestěhování do nového bytu a zprovoznění VR, jsem zjistil že jedna basestation ( lighthouses / maják ) má problém s bluetooth komunikací. To zapříčiní problémy se stanicí a, že po vypnutí steam VR, zůstane jeden nebo oba majáky zapnuté i když jste jim po vypnutí Steam VR nastavili suspend. Já si říkal: “ Tak proto má Steam VR ve výchozím nastavení, aby se majáky nevypínaly“   Po delším hledání jsem zjistil že ostatní uživatelé s tím mají také problém. Někdo psal, že se mu problém projevil po update firmware majáků na novější verzi, ale já je delší dobu neupdatoval.. Hledal jsem dál a našel jsem že s problémem se můžete setkat, pokud máte napájecí trafíčka společně a k tomu to ruší na stejném jističi třeba lednice, nebo jiné el. zařízení. Řešením je buď, dát trafo do jiné zásuvky, která je na jiný jistič, nebo by mělo pomoci použití UPS. Tím to ale nebylo. Příčina tohoto chování je nejspíše Windows update na verzi 2004. Mělo by stačit se vrátit se k verzi Windows před touto problémovou aktualizací..

Half – Life – Alix – skvělá hra, mám zasebou 1/3 hry a není co vytknout, jen na to není čas, současně je k ní herní Source 2 engine editor hammer 4 – ve kterém si můžete vytvořit svůj mód. Práce je v něm příjemná a návodů k němu je plný internet, jen jedna věc mě rozčiluje – jednotky !!!Palce!!!, proč to sakra, VTF.. nejde přepnout na „mm, cm, m“ ? Ke starémmu hammru se dal použít program který modifikoval jednotky hammru, aby zobrazoval správně, pro nový, pokud vím, bohužel nic takového není, útěchou alespoň je že jedna jednotka je už doopravdy jeden palec..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.